מחזור ציוד מחשבים ישן

 תחום המחשבים בימינו מתחדש בקצב מהיר, הטכנולוגיה משתנה ומתקדמת כך שכל תקופה צריך להחליף מחשבים וחלקי אלקטרוניקה שבתוכו, בשנים האחרונות עלתה המודעות לכל נושא מחזור אלקטרוניקה ומחשבים בפרט שכן ידוע כי  רכיבי המחשב והאלקטרוניקה עלולים לגרום לנזק סביבתי חמור אם הם נזרקים לאשפה, הם מכילים חומרים כימיים שדולפים מהמחשבים למי התהום לאדמה ולאוויר. 

 מדוע חשוב למחזר רכיבי אלקטרוניקה ומחשבים?

לכל נושא מחזור ציוד מחשבים ישן ומסכים יש חשיבות רבה, מחשבים ומסכים מכילים רכיבים אלקטרוניים אשר דולפים ונפלטים מהם חומרים כימיים ורעלים כגון: דיוקסינים, PCB’s, קדמיום, כרום, איזוטופים רדיואקטיביים, כספית, עופרת  חומרים כימיים אלו חודרים למי התהום ,לאדמה, לאוויר וגורמים נזק סביבתי אקולוגי לכדור הארץ, וכן גורמים נזק בריאותי לאדם ולמחלות קשות כגון מחלת הסרטן . 

סיבה נוספת כדאיות מחזור אלקטרוניקה הוא הערך הכלכלי של השימוש ברכיבים אלו, במחשבים הישנים נמצאים חלקי מתכת יקרים כגון נחושת, זהב, אלומיניום, מתכות אלו נמכרות למדינות העולם השלישי בהם יש מזבלות ענק של מוצרי חשמל ישנים והם אמנם מפרנסות את המקומיים אך הנזק הסביבתי לכדור הארץ הוא גדול עד מאוד וגרוע יותר לתועלת הכלכלית במקומות אלו.

 כיצד מתבצע מחזור ציוד מחשבים ישן?

 כיום ניתן למצוא בערים רבות נקודות לאיסוף ומחזור מחשבים ישנים, נקודות האיסוף נמצאות במוסדות, מפעלים ובתי עסק ומשם הם מועברים למתקנים חוקיים של חברות פרטיות הפועלות בסיוע ממשלתי או עירוני, חברות אלו פועלות לפי תקנים בינלאומיים לשמירת איכות הסביבה, מוצרי אלקטרוניקה והציוד שנשלחים למחזור עוברים תהליך של מיון קפדני, פירוק הרכיבים והוצאת כל רכיבי המתכת וחלקי הפלסטיק שניתן למחזר, מפרקים ומפרידים את החלקים העלולים לגרום זיהום, החלקים ללא רעלים מועברים לאשפה רגילה, הפירוק הינו תהליך כימי שבו מוחזרים חלקי הציוד למצבם הגולמי וכך ניתן להשתמש בהם שוב בתעשיית האלקטרוניקה והחומרים.

 מה קובע החוק לגבי פסולת אלקטרונית?

פסולת אלקטרונית היא ציוד חשמלי ואלקטרוני שאין בו שימוש, החוק מטיל את האחריות למחזור אלקטרוניקה על היבואנים והיצרנים ומציב יעד לציוד ממוחזר שיועבר לטיפול הרשויות המקומיות האחראיות לבצע את איסוף הפסולת ולהעבירה לגוף מוכר.

 החוק מחייב את המשווקים ומוכרי ציוד אלקטרוני בעת קניית מוצר חדש לאסוף מהלקוחות את המוצרים הישנים ללא תשלום, המוצרים מועברים לנקודות האיסוף.

הוקמו מנגנוני פיקוח ודיווח מטעם המשרד להגנת הסביבה לפי נתוני המכירות היצרן או היבואן יצטרכו לעמוד ביעדי המחזור אך עדיין לא מוטלים עליהם קנסות כספיים.

שיתוף: